Wyszukiwanie
x

Zmiana z gondoli na spacerówkę.

Poradniki

Kiedy zmieniamy z gondoli na spacerówkę.

Zastanawia się pewnie wielu świeżo upieczonych rodziców. Niektórzy nie zdają sobie nawet sprawy, że gondola na którą głównie skupiali się podczas zakupu wózka to tylko, krótki epizod w wózkowaniu.

Krótki, ale bardzo ważny, bo tylko w gondoli noworodek będzie miał prawidłową powierzchnię do leżenia oraz odpowiednią ochronę, która jest tak ważna podczas jego pierwszych miesięcy życia.

Gondola jest niezbędna przynajmniej do 3 miesiąca życia ponieważ:

  • dziecko musi jeździ w pozycji na płasko.

  • jest chronione bokami i osłoną górną w gondoli przed chłodem i wiatrem.

  • ma odpowiedni płaski materac (o materacykach pisałam w innym artykule).

Nie ma reguły, ale średnio przejście z gondoli do spacerówki odbywa się ok 5-8 miesiąca życia. U każdego dziecka jest to uwarunkowane indywidualnymi czynnikami rozwoju (wzrost, umiejętność siadania, podnoszenia się, charakter)

 

Kiedy zmieniamy na spacerówkę:

  • dziecko urodziło się duże lub szybko przybiera na wadze, a wybraliśmy wózek z bardzo małą gondolą nie spodziewając się, że nasze dziecko będzie większe niż normalnie,

  • kiedy dziecku jest ciasno (dziecko nie może swobodnie wyprostować nóg i rąk),

  • niemowlę zaczyna siadać czyli ok 6 miesiąca życia (gondola nie posiada pasów wewnętrznych i nie zapewnia dziecku bezpieczeństwa), nie powinniśmy zwlekać ze zmianą wózka, aż dziecko będzie siedzieć samodzielnie. Należy przesadzić już w momencie kiedy zauważymy, że dziecko podejmuje próby siadania i jest jakiekolwiek zagrożenie że może podnieść się w gondoli i wychylić.

  • kiedy dziecko płacze w gondoli, a często płacze dlatego, że jest ciekawe świata, posiadło już umiejętność unoszenia głowy, siedzenia z pomocą i po prostu chce oglądać otaczający świat.

Zmieniając wózek głęboki na spacerowy należy pamiętać o kilku zasadach.

Wózek typu parasolka – nie nadaje się dla małych dzieci, ponieważ ma nie usztywnianą powierzchnię pleców i siedziska, często nie jest też rozkładany na płasko. Taki wózek to rozwiązanie dla starszych dzieci powyżej 1 roku życia.

Pierwsza spacerówka powinna mieć rozkładaną całkowicie powierzchnię do spania, usztywniane plecy, dobrze gdyby miała boczne osłony od wiatru. Każda spacerówka powinna mieć zapinane pasy bezpieczeństwa.

Należy pamiętać też, że rekomendowane przez fizykoterapeutów są siedziska klasyczne z rozkładanymi plecami, nie siedziska tzw. kubełkowe czy tzw. hamakowe. 

 

Udostępnij artykuł