Wyszukiwanie
x

Zanim zdecydujesz się na zakup wózka, zadaj sobie te pytania, a może nie popełnisz błędu w wyborze.

Poradniki
1. Czy w miejscu którym mieszkasz jest winda lub bezpośrednie wejście do domu bez konieczności wnoszenia wózka po schodach.
TAK –  „ jestem szczęściarzem mieszkających powyżej 4 pietra, czyli mamy windę lub szczęśliwym posiadaczem domku parterowego”. Waga wózka zatem jest obojętna, ważne by nie była odczuwalna przy prowadzaniu
NIE – „niestety u mnie brak takich udogodnień, ale przynajmniej mamy dobrą kondycje od chodzenia po schodach”. Zatem bez dyskusyjnie waga jest bardzo ważna i tylko z lekkim wózkiem poradzisz sobie wchodząc na piętro.
 
2. Czy mieszkasz w terenie, w którym spacery będą odbywać się po żwirach , nieutwardzonych drogach , leśnych drogach, nierównościach, brak kostki?
TAK – „no jak spacer to tylko w terenie, dziecko w końcu musi mieć świeże powietrze”. Czyli koniecznie większe koła, rzekłabym, że to podstawa, amortyzacja również, nie musi być super miękka, ale musi być odczuwalna zwłaszcza na wybojach
NIE – „ miejski styl życia to ja, w mieście mamy tyle pięknych parków no i galerie handlowe, a na wieś jak jedziemy to tam już wszędzie kostka i asfalt”. Zatem koła mogą być mniejsze, amortyzacja powinna być , ale może  być twarda.
 
3. Czy masz miejsce do przechowywania wózka w domu, w przedpokoju, na klatce  schodowej może sobie spokojnie stać?
TAK – „o przestrzeń się nie martwię, ewentualnie o kradzież z klatki schodowej”. Masz miejsce zatem rozmiar wózka nie ma znaczenia, skoro może sobie w całości bezpiecznie stać na kołach.
NIE – „nasze lokum to apartamenty nie są, musimy go gdzieś w przedpokoju upchnąć, a może w szafie”. Nie kombinuj tylko szukaj wózka, który zajmie mało miejsca i złoży się najlepiej ze spacerówką w sposób nie wymagający demontażu poszczególnych elementów
 
4. Czy bagażnik twojego samochodu jest na tyle duży by pomieścić konstrukcje wózka (+ewentualnie gondolę, choć tę można na krótkie wypady zastąpić fotelikiem samochodowym) , czy pomieści konstrukcje i siedzisko spacerowe oraz parę innych rzeczy niezbędnych na wyjazdach rodzinnych.
TAK – „ z myślą o dziecku zmieniliśmy na „kombi””. No to super rozmiar wózka po złożeniu nie ma dla Ciebie znaczenia
NIE – „dziecko to nie problem, więc pozostaliśmy przy naszej sportowej furze”. No cóż trzeba pokombinować i rozkładać wózek na części pierwsze, tak żeby zmieścił się do bagażnika, lub poszukać taki, który będzie mały po złożeniu, będzie miał gondolę składaną na płasko, a najlepiej jakby spacerówka składała się w jeden element z konstrukcją.
 
5. Czy dziecko przyjdzie na świat w okresie jesienno-zimowym?
TAK – „szaleliśmy początkiem wiosny, zatem pieluszki będziemy zmieniać na zimę”. Zima ma to do siebie że jest zimno, a na spacer trzeba wyjść. Zatem gondola musi być bardziej pojemna i ocieplana, tak aby włożyć do niej jeszcze dodatkowy śpiworek.
NIE – „nasze maleństwo przyjdzie na świat w porze kiedy wszystko budzi się do życia czyli wiosna i lato”. Jesteście w tej dobrej sytuacji, że prócz bobaska może tylko cienki kocyk będzie wkładany do gondoli, zatem nie musi być bardzo duża.
 
6. Czy chcesz, żeby wózek miał w zestawie wszystkie akcesoria (nawet jeśli masz świadomość, że może są zbędne, ale producent daje to biorę)?
TAK – „chcę mieć z głowy, będzie w tym kolorze co wózek i nie będę już sobie zawracać głowy kolejnymi zakupami”. Akcesoria w zestawie wózka dodają w dużej większości tylko polscy producenci wózków, trzeba się liczyć z tym, że nie koniecznie będą one najwyższej jakości, raczej klasyczne, niektóre z nich nawet bezużyteczne niestety.
NIE – „niekoniecznie chcę takie akcesoria, lubię mieć rzeczy dobrej jakości dobrane pod mój styl i gust i sama zdecyduje czy mi ta  moskitiera zimą będzie potrzebna”. Zatem otwierają się dla Ciebie rynki wózków zagranicznych, ponieważ w większości w wózkach zagranicznych nie ma dodatków typu torba, folia, pojemnik na butelkę, oczywiście możesz je dokupić z tej firmy, ale możesz też zastąpić własnymi indywidulanymi pomysłami.
 
7. Czy chcesz zostawić sobie ten wózek, nie myślisz na razie o odsprzedaży ?
TAK – „dzieci najlepiej wychowują się razem, więc raczej szybko pomyślimy o kolejnym, a jak nie to damy siostrze”. Wybierając taką opcje można pójść w kierunku polskich wózków, są one tańsze od zagranicznych i nie stracimy tyle pieniędzy skazując go na strych.
NIE – „myślę że 1-1,5 roku i sprzedajemy, odzyskamy trochę pieniędzy”. Pomysł dobry pod warunkiem, że kupimy kolor uniwersalny, niezbyt modny bo to co modne dziś jutro może być „obciachem” , będziemy dbać o wózek i  zakładamy, że nie weźmiemy za niego max 50% dotychczasowej ceny. No chyba, że zdecydujemy się na wózek z półki premium, wózki znanych zagranicznym marek nie zmieniają się tak szybko. Po 5 latach od zakupu na pewno dany model będzie nadal na rynku, będzie nadal modny, przy zadbaniu i serwisowaniu dostaniemy za niego nawet 80% wartości.
 
8. Czy uważasz, że z niemowlakiem nie powinno się raczej podróżować, a przynajmniej lot samolotem odpada, ?
TAK – „najpierw aklimatyzacja w domu, no może po jakimś czasie małe wypady w teren, najszybciej po roku nad morze”. W takim wypadku duży wózek nie stanowi problemu, bo nie będziesz musiała podejmować próby wsadzenia go do samolotu, no ale jak już złapiesz żyłkę podróżnika to przy dużym wózku, zapewne przed pierwszym wyjazdem załamiesz ręce i pójdziesz do sklepu kupić kolejny mały.
 
NIE – „moja dusza podróżnika i chęć pokazywania świata dziecku nie zatrzyma mnie w domu na długo”. Pomyśl zatem o wózku który będzie składany w jeden element, tak żeby zabrać go do samolotu. Musi być mały po złożeniu, szybko składany i lekki, skoro trzeba będzie go wkładać często do bagażnika samochodu.
 
 
Podsumujmy.
Jeśli odpowiadałeś cały czas TAK to może powinieneś pomyśleć o wózkach bardziej tradycyjnych, polskich. Nie będzie to szczyt nowoczesności i designu, będą duże i cięższe. Będą jednak wygodne dla dziecka, będą miały duże koło i amortyzacje np.: Tako , Junama , Bebetto , Anex, Espiro, Babydesign, Adamex , Roan
 
Jeśli odpowiadałeś częściej NIE to szukaj wózka gdzie kluczowym kryterium wyboru będzie : waga, rozmiar po złożeniu, składanie ze spacerówka w jeden element. Oczywiście więcej z takich modeli będzie miało słabszą amortyzację, może mniejszą nieco gondolę, a jeśli spodoba nam się jakiś zagraniczny to będzie bez wyposażenia w zestawie. Kilka propozycji takich wózków: Oyster 3, Muuvo Quick, Muuvo Slick, Jane Kawai, Balios S Lux, Anex L type, Insevio Dolphin EasyGo Optimo, Cybex Priam, Mutsy Evo.
Udostępnij artykuł