Wyszukiwanie
x

Jakie koła do wózka dziecięcego i spacerówki?

Poradniki

Rodzaje kół:

  1. Pompowane — opona gumowa z dętką wewnątrz. Charakteryzuje się dużą elastycznością wynikająca z napełnienia opony powietrzem.
  2. Gumowe — całe koło wykonane z gumy. Najtrwalsze, bezawaryjne. Opona nieco twardsza od pompowanego koła.
  3. Gumowa opona z wewnętrznym wypełnieniem żelowym. Bardzo trwałe, bezawaryjne. Opona nieco twardsza od pompowanego koła.
  4. Żelowe — mieszanka o różnym składzie. Elastyczność zależy od składu materiału. Bezawaryjny, może ulegać lekkiemu ścieraniu, to jednak uzależnione jest od jakości materiału. 
  5. Poliuretanowe — potocznie nazywane również piankowe. Najlżejszy rodzaj kół. Twardsze niż żelowe, gumowe czy pompowane. Ścieralność zależy od jakości materiału.
  6. Polipropylenowe- ten rodzaj też często nazywany jest pianką. Najlżejszy rodzaj kół. Twardsze niż żelowe, gumowe czy pompowane. Ścieralność zależy od jakości materiału.

Przeznaczenie:

Na wszystkie tereny, również te bardzo wymagające.

Koła pompowane, czyli tradycyjna dętka wypełniona powietrzem, umieszczona w gumowej oponie. Ich minusem jest waga. Takie koła dają najlepszą amortyzację, ponieważ są miękkie i dzięki temu dobrze wytłumiają wstrząsy. Należy jednak stosować się do zaleceń producenta i ich nie przepompowywać, zwykle informacja o odpowiednim ciśnieniu jest umieszczona na oponie. Mimo iż, możemy „złapać gumę”, jeśli zależy nam na komfortowej jeździe po różnych nawierzchniach — koła pompowane będą dobrym wyborem.

Jeśli jednak do wymiany dętek mamy dwie lewe ręce, a sklepów rowerowych brak w okolicy, kompromisem pomiędzy trwałością a komfortem będą koła gumowe lub  żelowe.

Obecnie jakość tych kół pozwala na komfortową jazdę w każdym terenie, będą one nieco twardsze od kół pompowanych, a co za tym idzie, będą mniej redukować wstrząsy.

Ich niewątpliwa zaleta  to trwałość i bezawaryjność.

 

Na mniej wymagające tereny, dobre do jazdy miejsko-parkowej. Jeśli zależy nam na niskiej wadze wózka.

Koła z tworzyw sztucznych, potocznie zwane piankowymi. To po prostu pianka poliuretanowa lub polipropylenowa.

Bardzo lekkie koła i niestety jeśli trafimy na koła niższej jakości, to mogą okazać się one mniej trwałe. Mogą szybciej ulegać ścieraniu.

Są one też kołami najmniej niwelującymi wstrząsy i drgania. Podczas prowadzenia po niektórych nawierzchniach mogą pojawiać się dźwięki — terkot.

Udostępnij artykuł