Wyszukiwanie
x

Jaki wózek dziecięcy wybrać?

Poradniki

To pytanie zadają sobie wszyscy przyszli rodzice, a na ryku  jest taki wybór że trudno podjąć decyzje.

Przed zakupem wózek należy zadać sobie kilka podstawowych pytań.

Co się dla nas liczy najbardziej wygląd czy funkcjonalność ?
W jakim terenie będziemy się poruszać wózkiem?
Czy będziemy nosić wózek po schodach?
Czy często podróżujemy z dzieckiem i jakim samochodem?
Czy wolimy kupić cały zestaw i używać go, aż dziecko wyrośnie z niego?

Jeśli sobie odpowiecie na te pytania to już będziecie o krok bliżej w swoich poszukiwaniach.
Trochę dużo tych materiałów do przeczytania, ale warto przebrnąć przez lekturę, bo na pewno traficie na wiele elementów, o których nie pomyśleliście, a w trakcie użytkowania wózka okażą się one bardzo ważne.

W poniższym tekście znajdziecie odpowiedzi na powyższe pytania i wtedy będziecie już bliżej podjęcia decyzji jaki wózek wybrać i o co pytać sprzedawcę.
Przy  wyborze wózka  należy zwrócić uwagę na:

GONDOLA
Wielkość gondoli (większa będziemy mogli dłużej używać, niektóre dzieci rodzą się dość duże i bardzo szybko wyrastają z małych gondoli). Poza tym do większej gondoli można spokojnie włożyć dodatkowy śpiworek (niezbędny jeśli dziecko rodzi się w chłodniejszej porze roku). W gondoli również mamy lubią wozić różne rzeczy takie jak pieluszka, kocyk, zabawki. Do małej  gondoli nie będzie już tak łatwo włożyć dodatkowe wyposażenie ale za to będzie poręczna dla osób, którym zależy na małych gabarytach wózka, będzie łatwiejsza w przechowywaniu i przenoszeniu.
Dobrze jeśli gondola ma możliwość składania się prawie na płasko to może się przydać w czasie wyjazdów i w późniejszym jej przechowywaniu.
Wietrzenie gondoli.  Zapewni cyrkulacje powietrza w jej wnętrzu. Dobrze jeśli gondola ma nie tylko wywietrzniki w budce, ale również w dnie gondoli. Wywietrznik w budce gondoli przyda się latem w trakcie spacerów jak również zapewni łatwy kontakt wzrokowy z dzieckiem.
Inne elementy. 
Kołyska z możliwością jej zablokowania, może się przydać jeśli nasz dziecko polubi lekkie bujanie. Plastikowe dno gondoli pozwoli w utrzymaniu czystości, zdarza się że kładziemy gondole na ziemi, przy plastikowym dnie łatwo będzie zmyć nieczystości. 
Rączki do przenoszenia gondoli, dobrze jeśli w budce gondoli mamy rączkę (plastyk lub eko-skóra) do jej przenoszenia. Elementy, za które przenosimy gondole są wrażliwe na brudzenie, jeśli nie będą pokryte materiałem, łatwiej zachowamy czystość.
Możliwość demontażu wyściółki gondoli ułatwi jej pranie.
Regulowane oparcie gondoli. Najwygodniejsza jest regulacja zewnętrzna, wtedy bez wyjmowania dziecka z gondoli możemy podnieść lekko oparcie.
Możliwość zamontowania szelek do siedziska gondoli. Jeśli dziecko zaczyna się samodzielnie dźwigać, podejmuje próby siadania, a nadal używamy gondolę ten element będzie niezbędny. Zapewni nam i dziecku poczucie bezpieczeństwa. Nie będziemy się obawiać, ze nasze dziecko może się z niej wychylić i zrobić sobie krzywdę.
Dodatkowe okrycie na gondoli to kolejna niezbędna rzecz.  Zabezpieczy przed wiatrem, niską temperaturą i deszczem. Ważne żeby w łatwy i szybki sposób przebiegał jej montaż i demontaż. Najlepszym rozwiązaniem są napy magnetyczne lub mocowania na magnesy, może nie najszybszym ale za to najszczelniejszym są suwaki. Dobrze jeśli przykrycie gondoli posiada dodatkowo nadbudowany element do zasłonięcia dziecka w budce.
Materiały oczywiście wodoodporne i najlepiej ognioodporne (w Polsce  nie ma wymogów stosowania takich materiałów)

SPACERÓWKA
Wielkość spacerówki. Dodatkowa wkładka w wersji spacerowej będzie atutem. Ponieważ możemy w niej bezpiecznie przewozić niemowlaka, a jeśli dziecko podrośnie usuniemy wkładkę, czym powiększymy siedzisko. Zwróćcie uwagę na to czy siedzisko spacerówki  jest odpowiednie dla dziecka poniżej 6 miesiąca życia, ponieważ jeśli dziecko szybko zacznie wyrastać z gondoli będziecie mogli używać od razu spacerówki.
Wietrzenie budki spacerówki. Dopływ świeżego powietrza i delikatnych promieni słońca przez moskitierę wszytą w wywietrzniki to sama przyjemność dla dziecka. Dodatkowo jeśli wywietrznik są w górnej części budki to idealne rozwiązanie do podglądu dziecka  przez prowadzącego wózek.

Inne elementy:
Regulowany podnóżek  najlepiej kilkustopniowo. Dobrze jest jeśli dolna część podnóżka uszyta jest z materiału łatwego do czyszczenia (eko-skóra, plastik, folia). Łatwo zmyjemy zabrudzenia z bucików.
Regulacja oparcia  w spacerówce jest konieczna. Najlepiej jeśli oparcie da się rozłożyć prawie do pozycji leżącej, wtedy będziemy mieć pewność , że drzemka dla naszego maleństwa podczas spaceru będzie komfortowa. 
Dodatkowo rozkładana budka (do przodu) przydaje się jeśli chcemy osłonić dziecko przed słońcem, wiatrem, deszczem i tymi którzy zechcą mu przeszkodzić w drzemce. Wtedy zbędny stanie się parasol, a dziecko uzyska odrobinę intymności.
5 punktowe szelki bezpieczeństwa to już standard w wózkach spacerowych, należy jednak sprawdzić czy szelki łatwo się zapinają i czy są regulowane (wysokość i długość).
Barierka bezpieczeństwa. Najlepiej jeśli w łatwy sposób możemy ja odpiąć, przyda się funkcja dla większego dziecko, wtedy w szybki i bez przeszkód sposób możemy wyjąć i włożyć dziecko ze spacerówki.

KONSTRUKCJA/STELAŻ
Waga/Wielkość jest tu bardzo istotna. Obecnie najczęściej stosowanym materiałem jest aluminium. Zdarzają się jeszcze wózki na konstrukcjach stalowych, ale są one już bardzo rzadko wybierane przez europejskich użytkowników. Jeśli waga stelaża z kołami nie przekracza 10 kg to możemy uznać , że wózek zaliczany jest już do tych lekkich. Zwróćcie uwagę aby konstrukcja nie była zbyt skomplikowana, im więcej rurek, łączników, elementów tym więcej możliwości że coś może się zepsuć. Pamiętajcie prostota jest najlepsza.
Amortyzowana konstrukcja z regulacją, która jest niezbędna do komfortu przewożenia dziecka.
Regulowana twardość zawieszenia zwłaszcza na tylnej osi. Wtedy w zależności od terenu po jakim się poruszamy będziemy mogli je odpowiednio nastawić. Wybierzemy miększe amortyzatory,  jeśli przewidujemy trudny  i pofałdowany teren. Twardsze jeśli spacer po równej nawierzchni
System absorpcji wstrząsów i Pamięć kierunku dotyczy przednich kół i jest on używany tylko przez niektórych producentów. Jeśli w wózku zastosowano te systemy to macie gwarancje dodatkowej amortyzacji na  obrotowych kołach przednich, elementy amortyzujące  pochłaniają drgania kół spowodowane nierównościami nawierzchni, po której jedzie wózek.  Pokonywanie nierówności przednimi kołami, może powodować odrywanie się jednego z kół od powierzchni, gdy drugie koło pokonuje przeszkodę. W momencie, gdy wózek pokonuje przeszkodę przednimi obrotowymi kołami, może dojść do oderwania się jednego z kół od powierzchni. W sytuacjach takich koło, które traci kontakt z podłożem może zacząć samoistny obrót i zmieniać swoje ustawienie w stosunku do kierunku jazdy drugiego koła. Ponowne zetknięcie się koła z powierzchnią, które zmieniło swój kierunek i próbuje powrócić do prawidłowego toru jazdy może powodować jego drgania. Mechanizm Pamięć kierunku ma za zadanie utrzymanie oderwanego koła w położeniu, w którym znajdowało się przed utratą kontaktu z podłożem. 
Koła. Producenci  stosują koła piankowe lub pompowane.  Na polskim rynku nie cieszą się jednak powodzeniem wśród użytkowników koła piankowe ze względu na słabą amortyzacje i niską trwałość materiału. Najczęstsze i najlepsze to koła pompowane i  łożyskowane. Obrotowe koła przednie powinny mieć blokadę do jazdy na wprost, a wszystek koła powinny się demontować w łatwy i szybki sposób (co może być niezbędne podczas przewożenia wózka)
Regulacja rączki jest właściwi standardem we wszystkich wózkach wielofunkcyjnych, ale i o niej nie należy zapominać. W końcu komfortowo ma się czuć każda osoba, która prowadzi wózek bez względu na swój wzrost.
Kosz mocowany pod wózkiem dobrze jeśli jest zamykany. Mamy gwarancje prywatności a dodatkowo estetyki i bezpieczeństwa. Zamykanie kosza są na napy lub suwak. Suwak wygląda dość estetycznie i wydaje się że rzeczy przy takim zapięciu są bezpieczne.
Składanie/demontaż/montaż. Jak odpiąć i zapiąć szybko kolejny element  jest  to rzecz, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie wózka. Najlepiej jeśli jest to prosty system np. poprzez wciśnięcie rączek lub przycisków, jedna czynność, a nie kilka zanim zdejmiemy gondole.
Złożenie musi też przebiegać sprawnie, najlepszym testem na to czy będzie to dla nas odpowiedni model  jest sprawdzenie składania jeszcze przed pojęciem decyzji o zakupie.

AKCESORIA:
Obowiązkowo sprawdźcie czy zestaw zawiera: moskitierę, folię zabezpieczająca przed deszczem, torbę na rączkę. Mile widziane jeśli dodatkowo dostaniecie uchwyt na kubek  lub butelkę montowany do rączki wózka, parasolkę,  matę do przewijania oraz adaptery do fotelika samochodowego.

FOTELIK SAMOCHODOWY
Do wózków dziecięcych możemy zamontować foteliki grupy 0+ (0-13 kg). Najpopularniejsze marki to: Maxi-Cosi, Cybex, Romer,Recaro, Kiddy, Be Safe czy Avionaut, ale możecie się spotkać również z innymi. Możecie być jednak pewni ,że wszystkie tzw. pierwsze  foteliki samochodowe dopuszczone do sprzedaży na polskim rynku posiadają normę bezpieczeństwa, zgodnie z normą ECE R44/04. Foteliki tych grup są bardzo bezpieczne ponieważ dziecko jest w nich zapinane tyłem do kierunku jazdy. Pamiętajcie, że najlepszym miejscem dla nich jest tylna kanapa, jeżeli przewozimy dziecko w foteliku na przednim siedzeniu to bezwzględnie musi być wyłączona poduszka powietrzna. Pamiętajcie również, że dziecko jest tylko wtedy bezpieczne kiedy fotelik jest prawidłowo zamocowany pasami bezpieczeństwa lub bazą Isofix.

Jeżeli zastanawiacie się nad wersją 4w1 (z bazą Isofix) upewnijcie się czy wasze auto ma możliwość przypięcia bazy Isofix, informuje o tym najczęściej wystająca metka na tylnej kanapie.

Nie do każdego modelu wózka dostępne są na rynku adaptery mocujące fotelik samochodowy, więc jeśli chcecie zapinać fotelik samochodowy na konstrukcji wózka uzyskajcie informacje od sprzedawcy jakie foteliki możecie mocować do waszego wózka.

Mam nadzieje, że temat został rozwinięty wystarczająco jeżeli macie jakiekolwiek pytania zapraszamy do rozmowy.

Udostępnij artykuł