Wyszukiwanie
x

Jak wybrać wózek dziecięcy?

Poradniki

Wybór wózka, jak nie dać się nabić w butelkę?


Zakup wózka to najkosztowniejszy z wydatków dziecięcej wyprawki, ponieważ inwestujemy w bezpieczeństwo naszego dziecka, chcemy najlepszego z możliwych. Najczęściej pierwszy wózek, jest częścią zestawu 2 w 1 lub 3 w 1, co oznacza gondolę i spacerówkę, albo gondolę, spacerówkę i fotelik samochodowy.

Wybierając wózek, zwróćmy uwagę na funkcjonalność. To, czy wózek „lekko się prowadzi” ułatwi nam życie albo zatruje pierwsze chwile rodzicielstwa. Na początek koła, jeśli są duże i pompowane, wózek bez trudu podbije krawężnik i wytłumi wstrząsy na nierównym podłożu. Stelaż, najlepiej lekki, składany intuicyjnie i wyposażony w amortyzatory, które można regulować, w zależności od podłoża, po którym jedziemy oraz wagi dziecka. Ideałem jest, jeśli wszystkie elementy zestawu 2 w 1 lub 3 w 1 wpina się łatwo, a do 2 w 1 da się dopasować różne foteliki, bo nie każdy fotelik pasuje do każdego auta.

Przez pierwsze 6 miesięcy zwykle używamy gondoli, a kiedy maluch potrafi już samodzielnie i stabilnie siedzieć, rozpoczyna eksplorację świata w spacerówce. Gondola powinna być odpowiednio długa i głęboka, tak żeby dzidziuś nie wyrósł z niej zbyt szybko i żeby zimą mieścił się w niej dzidziuś w kombinezonie i śpiworku. W gondoli ważny jest materacyk, który zadba o kręgosłup maluszka, obecnie standardem są materace kokosowe, które dopasowując się do dziecka, chronią rozwijający się kręgosłup. Zazwyczaj około 3 miesiąca dziecko podnosi już głowę, dlatego obecnie w gondoli można regulować zagłówek, ten „bajer” sprawdzi się również, jeśli dziecko ma problem z ulewaniem. Dobrze, gdy tkaniny, z których jest wykonany, można łatwo wyczyścić, są odporne na wodę i mają filtr przeciwsłoneczny. Budka w gondoli i spacerówce powinna być wentylowana i odpowiednio duża, by chronić przed wiatrem, deszczem i słońcem.

Spacerówka, aby była bezpieczna dla naszego dziecka, musi być rozkładana na płasko i mieć osobno regulowane oparcie i podnóżek, tak żeby nóżki nie zwisały bezwładnie, gdy dziecko uśnie na spacerze. Pamiętajmy też, że zbyt długie pozostawanie w pozycji siedzącej zbytnio obciąża biodra malucha. Koniecznością są również pasy bezpieczeństwa, najlepiej regulowane i pięciopunktowe, tak, żeby utrzymać na miejscu małego wiercipiętę, wartościowym dodatkiem, jest również wkładka dla mniejszego dziecka.

Zwróćmy również uwagę na rozmiar i wagę wózka, tak, żeby bez trudu mieścił się w bagażniku, czy dało się go wnieść po schodach. Dobrze jest mieć również pokrowce na koła, tak żeby nie pobrudzić wózka, jeśli składamy go razem ze stelażem, czy wnętrza bagażnika. Niezależnie od pory roku, na spacerze może złapać nas deszcz więc folia to bardzo przydatny dodatek, latem warto mieć moskitierę i parasolkę przeciwsłoneczną. Torba pielęgnacyjna powinna być pojemna i wyposażona w przegródki np. na chusteczki i pieluszki, dodatkowa torba pod wózkiem na zakupy, uchwyt na kubek i pojemnik termiczny na butelkę to gadżety, które z pewnością zostaną wykorzystane.

Sprawdźmy również hamulec, czy łatwo go zablokować/odblokować, czy wózek spełnia normy bezpieczeństwa, jakie są warunki gwarancji i czas oczekiwania na wózek. Lepiej jest rozpocząć poszukiwania wcześniej, póki mama ma siły na zakupy i jest w formie. Może skorzystacie z porad ekspertów, wybierzecie się na targi albo dni otwarte w sklepie.

Udostępnij artykuł