Wyszukiwanie
x

Jak wybrać pierwszy fotelik samochodowy ?

Poradniki

Rekomendowane przez nas fotelik w kategorii 0, czyli od urodzenia:

Fotelik na miarę potrzeb

 

To nie frazes, że fotelik powinien być na miarę potrzeb. To bezapelacyjny wymóg, aby fotelik był dopasowany do samochodu. Różne modele samochodów, mają różne fotele, które różnią się kształtem, wielkością, wysokością oparcia itp. Wszystkie te parametry mogą wpływać na stabilność fotelika, dlatego właśnie powinien być on dobrany do samochodu, w którym będzie montowany. Coraz więcej sklepów i coraz więcej sprzedawców fotelików posiada odpowiednią wiedzę i kwalifikacje, aby fachowo doradzać podczas wyboru i montażu fotelika. Warto znaleźć taki sklep w swojej okolicy i wybrać się tam, aby sprzedawca pomógł nam dobrać fotelik pasujący do naszego samochodu. Przy okazji pomoże nam przy pierwszym montażu i poinstruuje jak to robić poprawnie.

 

Jak zamontować?

 

Pierwszy fotelik z grupy 0-13 obowiązkowo montowany jest tyłem do kierunku jazdy. Foteliki z tej grupy dzielą się na te montowane za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa oraz za pomocą bazy Isofix. Jeżeli nasz samochód posiada zaczepy pod Isofix, warto wybrać fotelik z takim właśnie montażem. Jeżeli jednak w naszym samochodzie nie ma takiej możliwości, nie jest to powód do zmartwień, ponieważ na rynku istnieje mnóstwo modeli, które po odpowiednim zapięciu pasami, są równie stabilne i bezpieczne.

 

Testy zderzeniowe, punkty ADAC, a nie wystarczy homologacja?

 

Producenci wózków, szczególnie tych 3 w 1, często oferują nam w komplecie wózek z gondola, spacerówkę i firmowy fotelik samochodowy. Atrakcyjna cena za taki komplet, bywa bardzo kusząca, a dodatkowa oszczędność czasu sprawia, że wielu rodziców, nie mając świadomości czym to grozi, decyduje się na taką właśnie opcję. Dlaczego ona jest korzystna tylko dla sprzedawcy? Chodzi o to, że nie wystarczy że fotelik ma homologację – co producenci przedstawiają jako argument za bezpieczeństwem. Jeżeli by jej nie posiadał, w ogóle nie byłby dopuszczony do sprzedaży. Fotelik nie ma nas chronić przed mandatem, za przewóz dziecka bez fotelika. Fotelik samochodowy jest po to, aby chronił nasze dziecko, aby zapewniał mu bezpieczeństwo w podróży. Fotelik fotelikowi nie równy, dlatego aby pomóc rodzicom podjąć świadomą decyzję, wykonywane są, tak zwane testy zderzeniowe. Sprawdzają one jak zachowuje się fotelik i dziecko w nim, podczas wypadku. Im lepsza ocena, tym większe bezpieczeństwo naszego dziecka. Najbardziej znaną organizacją, która wykonuje takie testy, jest niemiecki klub Allgemeiner Deurscher Automobil Club, znamy go pod skróconą nazwą ADAC.

 

Wygoda i komfort równie ważne

 

Oczywiście oprócz bezpieczeństwa, fotelik ma być dla naszego maluszka komfortowy. Bardzo ważne jest więc, aby poszukać taki, który w komplecie będzie posiadał wkładkę niemowlęcą, przydatną zwłaszcza przy wcześniakach oraz dzieciach z niską wagą urodzeniową. Przeglądając różne oferty producentów, zwróćmy uwagę na rodzaj tapicerki. Po pierwsze, tkanina powinna być możliwe najbardziej naturalna oraz przepuszczająca powietrze, aby maluch nie pocił się podczas letnich podróży. Po drugie, warto wybrać fotelik ze ściąganą tapicerką, dzięki temu łatwiej będzie nam zadbać o jego  czystość i higienę.

 

Kto pyta nie błądzi

 

Nie bójmy się pytać, szukać, czytać i dowiadywać. Ale nie u sąsiadki, przyjaciółki czy szwagra. Owszem, ich opinia jest ważna, ale lepiej skorzystać z niej wybierając nową fryzurę czy kolor spodni. Porady fachowe zostawmy fachowcom. W sieci jest mnóstwo rzetelnych źródeł ,gdzie można znaleźć wyniki testów i fachowe recenzje. Przed ostatecznym wyborem warto pozbierać jak najwięcej informacji, porównać i je wtedy podjąć świadomą i odpowiedzialną decyzję, w czym będziemy wozić nasz największy skarb.

Udostępnij artykuł