Wyszukiwanie
x

Jak wybrać idealny wózek na lato?

Poradniki

W filmie pokazana od lewej: Junama Diamond Mirros Satin, Cynex Praim, Titis Aero , Muuvo Quick.

Wygoda

 

Jest wiele aspektów, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze wózka, jednak ponad wszystko powinniśmy kierować się wygodą dziecka. Szerokie i wygodne siedzisko, regulowany podnóżek, oparcie rozkładane do pozycji leżącej, oraz bezpieczne, 5-punktowe pasy bezpieczeństwa z miękkimi ochraniaczami, to najważniejsze cechy komfortowego wózka. Jest to szczególnie istotne, jeżeli naszym pasażerem będzie młodsze dziecko, które potrzebuje drzemki w ciągu dnia i nie jest w wstanie samo długo spacerować. Starszaki są nieco mniej wymagające. Najczęściej rozpiera je energia i bez ustanku eksplorują świat wokół. Wózek służy im tylko do chwilowej regeneracji. Jednak nawet wtedy, powinien on posiadać wymienione niżej cechy, które zapewnią odpowiednią wentylację i ochronę przed słońcem.

 

Cyrkulacja powietrza

 

Letni wózek musi oddychać –  to podstawa. Aby dziecko miało odpowiednią cyrkulację powietrza i nie pociło się podczas spacerów w wózku, powinien on posiadać:

 

  • otwory wentylacyjne przy siedzisku – dzięki nim plecki dziecka nie będą się zbytnio pocić
  • okienko wentylacyjne w budce
  • możliwość odsłonięcia budki, w pozycji leżącej – dobrze aby otwór wentylacyjny był pokryty siateczką, najlepiej w ciemnym kolorze. Będzie ono pełnić rolę zaciemniającą, a także posłuży jako moskitiera, chroniąc śpiące dziecko przed insektami
  • tkaninę przepuszczającą powietrze – materiał, z którego uszyty jest wózek, powinien przynajmniej w pewnym stopniu być oddychający. Niektóre firmy oferują wózki typowo letnie, wykonane z cienkiej, ale trwałej tkaniny, zapewniającej maksymalny komfort małego pasażera

 

Kolory

 

Wybierając wózek, szczególnie jeżeli ma to być wózek sezonowy, typowo letni, dobrze jest wziąć pod uwagę jego kolorystykę. Jaskrawe, intensywne barwy mogą działać jak magnes na owady i insekty. Lepiej więc postawić na stonowane barwy, ale niekoniecznie ciemne. Ciemne kolory przyciągają promienie słoneczne, przez co powodują mocne nagrzewanie się wnętrza wózka. Lepiej więc wybrać wózek w jasnych, stonowanych odcieniach, które zapewnią optymalną ochronę dziecka. Bardzo ważną kwestią, podczas wyboru wózka, jest tkanina. Poza tym, że powinna być ona oddychająca, to najlepiej aby posiadała filtr UV. Zabezpieczy on dziecko przez niebezpiecznymi promieniami słonecznymi, ale także zapewni większość trwałość, kolorów. Tkaniny z filtrem UV, nie ulegają tak mocnemu odbarwieniu pod wpływem słońca jak, dzieję się to kiedy filtra nie ma.

 

Budka

 

Oprócz wentylacji i kolorystyki, bardzo istotnym elementem idealnego wózka na lato jest budka. Warto przed zakupem sprawdzić jaka jest jej długość. Coraz częściej, nowoczesne spacerówki mają dość krótkie budki, które w czasie spacerów nie radzą sobie z osłonięciem dziecka przed promieniami słonecznymi. W takim wypadku, musimy wyposażyć się jeszcze w parasolkę do wózka, która będzie chronić nasze dziecko przed słońcem. Jeżeli jednak nie chcemy dokupować dodatkowego wyposażenia, warto poszukać takiego modelu, który będzie miał dużą, obszerną budkę. Niektóre firmy oferują wózki z powiększoną budką. Kiedy chcemy ochronić śpiące dziecko przed mocnym słońcem, wystarczy odsunąć zamek, a budka przedłuży się na tyle, że jest w stanie osłonić je nawet, gdy oparcie jest rozłożone do pozycji leżącej.

 

Waga i wielkość po złożeniu

 

Ostatnią kwestią, jaką powinniśmy brać pod uwagę wybierając wózek na letnie spacery, jest waga. Lato to wakacje, a jak wakacje to podróże, urlopy, wycieczki. Wózek jest z reguły dość dużym bagażem i może stanowić nie lada problem podczas pakowania. Warto więc w czasie zakupów sprawdzić, jakie gabaryty ma on po złożeniu. Ważna jest również jego waga, w podróży, podczas wakacyjnych spacerów po lesie czy brzegiem morza, czasami trzeba wózek przenieść. Lekka konstrukcja nie tylko oszczędzi nasz kręgosłup, ale będzie się lżej i wygodniej prowadzić.

 

Komfort w samochodzie

 

Wyjeżdżając latem na wakacje, musimy zadbać również o komfort naszego dziecka, w czasie podróży samochodem. Nie każdy fotelik posiada tapicerkę, która zapobiega poceniu się i jest oddychająca, ale nie musimy od razu zmieniać fotelika. Wystarczy dokupić specjalną wkładkę ograniczającą potliwość. Wkładki takie mają specjalną budowę, przypominającą strukturą plaster miodu. Zapewniają one doskonały obieg powietrza, odprowadzają wilgoć a dodatkowo, są antybakteryjne i antyalergiczne. Wkładka idealnie sprawdzi się do fotelika samochodowego, ale można również znaleźć modele, przeznaczone do wózka, co będzie przydatne, jeżeli ten który posiadamy, ma grubą, nieprzepuszczającą tkaninę.

 

Akcesoria na letnie spacery.

 

Fotelik z oddychającą wkładką – jest, wózek z odpowiednią ochroną przeciwsłoneczną i cyrkulacją powietrza- jest. Pozostaje jeszcze zaopatrzyć się w kilka dodatkowych akcesoriów, które mogą być bardzo użyteczne podczas letnich spacerów.

 

  • Moskitiera – niezbędna latem, ochroni dziecko, zwłaszcza to śpiące w wózku, przed ukąszeniami owadów;
  • Uchwyt na wodę dla dziecka i rodzica – latem musimy dbać o odpowiednie nawodnienie, dlatego woda powinna być zawsze pod ręką;
  • Parasolka – jeżeli tapicerka wózka nie ma filtra UV, lub budka jest zbyt mała, aby ochronić dziecko przed słońcem.
Udostępnij artykuł