Wyszukiwanie
x

Gondola – Czyli pierwsze chwile w wózku

Poradniki

Na rynku spotykamy dwa rodzaje gondoli, większe niż 80 cm i te mające poniżej 80 cm długości. Te pierwsze są rzadko spotykane w naszym kraju, ze względu na badania, którym musiałyby być poddane. Dla gondoli dłuższej niż 80 cm, wymagane jest spełnienie dodatkowych norm, uwzględniających większe obciążenie wózka, czy dodatkowe szelki zabezpieczające dziecko.

Ponieważ mniej więcej do 6 miesiąca życia dziecko wyłącznie leży, istotną kwestią jest materacyk, w który wyposażony jest wózek. Najczęściej spotykamy materace piankowe, które pod wpływem nacisku i temperatury dopasowują się do dziecka- pianka termoelastyczna, a potem wracają do pierwotnego kształtu. Coraz większa liczba producentów umieszcza w wózkach materace kokosowe, które są polecane przez fizjoterapeutów, ze względu na twardość i lepszą stabilizację kręgosłupa maluszka. Można spotkać też materace gryczane, wypełnione łuskami gryki, które mają właściwości antyalergiczne i przeciwroztoczowe. Występują też w wersji dwustronnej kokosowo-gryczanej. Zaletą materacyków z włókien naturalnych jest ich przewiewność, co zapobiega nadmiernemu poceniu się dziecka. Jednak trzeba uważać, by ich nie przemoczyć, bo mogą powstać nieestetyczne zacieki na pokryciu materaca.

Tkanina wyścielająca gondolę powinna być wykonana z bawełny i łatwa w utrzymaniu czystości – zdjęcie pokryci do prania, nie powinno być skomplikowane.

Aby zapobiec przegrzewaniu się dziecka zwróćmy uwagę na wentylację gondoli, powinna znajdować się w budce np. w formie odpinanego klina z siateczki oraz na spodzie misy – dobrze, jeśli otwory wentylacyjne są regulowane.

Spójrzmy też jak wyprofilowane jest dno gondoli, czy można ją łatwo odpiąć i używać jako kołyski.

Moment przejściowy, kiedy dziecko nie chce leżeć na płasko, a jest zbyt małe, lub jeszcze nie siedzi, tak aby można wozić je w spacerówce, jest problemem dla rodziców. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest gondola z możliwością uniesienia dna do pozycji siedzącej i dobrze jeśli ma również pasy, które zabezpieczą dziecko przed wypadnięciem.

Misa gondoli może być wykonana w całości z tkaniny, co daje dobrą wentylację i sprawdza się latem, jest też bardzo lekka. Spotykamy także gondole plastikowe, które dobrze zabezpieczają dziecko w chłodne dni, ale sprawdzają się także latem – jeśli są

wyposażone w otwory wentylacyjne w dnie. Są też wózki z gondolą styropianową, która ma bardzo dobre właściwości termiczne i jest idealna na zimę.

Dodatkowo popatrzmy na pokrywę gondoli, czy łatwo ją zdjąć, założyć i czy będzie dobrze chroniła, przed wiatrem i deszczem.

Każdy produkt przeznaczony dla dzieci, powinien być łatwy w utrzymaniu czystości, np. gondolę z misą plastikową wystarczy umyć i wytrzeć do sucha.

Tkaniny, z których wykonana jest gondola powinny być wodoodporne np. ekoskóra, z filtrem UVA i UVB – są też wózki, których poszycie jest z bawełny z jonami srebra o właściwościach antybakteryjnych. Pamiętajmy też, że ciemnym kolorom zdarza się zblaknąć od słońca i deszczu, z kolei jasne – przyciągają owady, dlatego dodatkowym atutem jest folia przeciwdeszczowa i moskitiera.

Udostępnij artykuł