Wyszukiwanie
x

Dla kogo wózki z dużą gondolą ?

Poradniki

PORA ROKU 

Jeśli stawiamy na gondolę to zapewne oznacza, że dziecko przychodzi na świat w okresie jesienno-zimowym i chcemy mu zapewnić przez cały okres chłodów komfort na spacerach. 
Mam tu na myśli możliwość odpowiedniego ogrzania dziecka, czyli włożenia do gondoli odpowiedniego śpiworka. Śpiworek zajmuje dużo miejsca, więc po włożeniu dziecka chcemy żeby leżało sobie swobodnie.

ZWYCZAJE

Drugim aspektem, który kieruje nas w kierunku wyboru dużej gondoli będą nasze zwyczaje, czyli spacery. Jeśli zakładamy, że będziemy chcieli jak najwięcej przebywać z maleństwem na świeżym powietrzu i zapewne podczas tych długich wyjść dziecko będzie ucinać sobie drzemki, to najwygodniejszym miejscem na takie drzemki będzie równa i przestronna powierzchnia gondoli.

ZDROWIE

Pamiętajmy, również że ten pierwszy okres życia często bywa decydujący jeśli chodzi o prawidłowy rozwój postawy. Zatem dla zapewnienia  maksymalnie ergonomicznej pozycji do spania, nie decydujmy się na wożenie dziecka na dłuższych spacerach w foteliku samochodowym (nawet te rozkładane do pozycji leżącej nie zapewnią koniecznego ułożenia ciała), nie decydujmy się również na używanie spacerówki jako opcji od narodzenia. Po pierwsze w spacerówkach nie ma równej powierzchni, często występują tam przeszycia i nierówności wynikające z technicznego uwarunkowania łączenia materiałów, w większości spacerówek nie ma powierzchni płaskiej, oparcia nawet przy pozycji na płasko często jest i tak nachylone.
Jeśli sen noworodka ma być bardziej komfortowe, powinno się go układać na płaskim materacu bez użycia poduszki. Położenie zbyt miękkiej poduszki może spowodować przykrycie noska, a to z kolei przyczynić się do podduszenia dziecka.
Ważne jest też pamiętać że pozycja na plecach – jest to najbezpieczniejsza pozycja do spania dla niemowlęcia; układając dziecko do snu w tej pozycji warto pamiętać, żeby główka była odchylona na bok, bo zabezpiecza to przed zachłyśnięciem się pokarmem w przypadku ulewania; niemowlę powinno spać na płaskim materacu bez poduszki do ok. 6 miesiąca życia.
W gondoli ważny też będzie materac, wybierzmy twardszy materacyk. Jeśli materacyk jest zbyt miękki, niemowlę jest w nim godzinami uwięzione niczym w hamaku, a to może wyrobić u niego złe nawyki (np. utrwalić asymetrię ciała). Szczególnie łatwo o to, jeśli dziecko jest dość ciężkie – wtedy pod własnym ciężarem mocno zagłębia się w miękkie podłoże. Na twardym materacu dziecku łatwiej jest zmienić pozycję, obrócić się, odepchnąć od podłoża i przekręcić główkę na drugą stronę, a to doskonała gimnastyka dla jego ciała.

UWARUNKOWANIA FIZYCZNE

Aspekt o którym często zapominamy to uwarunkowania fizyczne, a może raczej rodzinne i fizjonomii rodziców. Jeśli w naszych rodzinach rodziły się duże dzieci (powyżej 55 cm), sami może wiemy z opowiadań rodziców że do drobinek nie należeliśmy to wniosek nasuwa się sam. Nasze dziecko też może urodzić się słusznej budowy ciała i mała gondola może okazać się ciasna. 

DUŻE GONDOLE

Duża gondola to zakres od 74 – 85 cm. Ale nie kluczowa jest długość, a szerokość. Przed zakupem warto jest włożyć śpiworek zimowy do środka. Jeśli śpiwór leży równo to rozmiar gondoli będzie wystarczający.

WÓZKI Z NAJWIĘKSZYMI GONDOLAMI

Rozmiary podawane przez producentów to często rozmiary zewnętrzne gondoli lub mierzone w górnej części misy. Prawidłowy pomiar to pomiar materacyka wewnątrz.

Camarello, Navington, Roan Marita – rozmiar  80-85 cm
Cybex Priam, Espiro, Anex , Bebetto, Tutis, Tako, ABC Design – rozmiar 74-78 cm

Udostępnij artykuł