Wyszukiwanie
x

Bezpieczny spacer w lecie – jak zadbać o komfort i bezpieczeństwo dziecka na spacerze podczas upałów?

Poradniki

Wszystko co trzeba wiedzieć o letnich spacerach

 

Kiedy o 8 rano na termometrze widzimy 25 stopni, wtedy mamy pewność, że jest lato. Długo wyczekiwane, na początku wywołuje euforię, która szybko przeradza się w zmęczenie i paniczne poszukiwanie cienia i chłodu. O ile dorośli potrafią sami o siebie zadbać, o tyle o dzieci musimy zadbać my i zapewnić im odpowiednią ochronę podczas upałów. Odpowiednie nawadnianie, stosowanie kremów z filtremochrona głowyto podstawy. Jednak trzeba wiedzieć więcej, między innymi, jak zadbać o dobre samopoczucie dziecka podczas letnich spacerów.

 

Po pierwsze – wentylacja

 

Odpowiednia wentylacja, oraz cyrkulacja powietrza w wózku to podstawa. Jeżeli spacerujemy z niemowlakiem w gondoli, musimy zrobić wszystko, aby miał on jak najlepszy obieg powietrza. Kiedy to możliwe, warto otwierać budkę gondoli a ochronę przed promieniami słonecznymi zapewnić rozkładając specjalny parasol przeciwsłoneczny. Jeśli nie mamy parasola, budka musi być zamknięta, bezwzględnie jednak trzeba otworzyć okienko wentylacyjne i w żadnym wypadku nie zakrywać przestrzeni między budką a nóżkami dziecka kocykiem czy pieluchą. Jeżeli zamkniemy dopływ powietrza, gondola zamieni się w saunę, a nasze dziecko narażone na silne przegrzanie.

 

Po drugie – odpowiednie ubranie i okrycie dziecka

 

Przygotowując malucha na spacer w upalny dzień, musimy zadbać o wygodny i przewiewny strój. Wystarczy bawełniane body lub rampers, który zapewni dziecku komfort oraz przewiew. Lepiej założyć mniej i w razie potrzeby okryć śpiące dziecko muślinową pieluszką, niż narazić dziecko na przepocenie. Jeżeli chodzi o okrycie, warto zaopatrzyć się w pieluszki lub otulacze, wykonane z cienkiego muślinu, czy tkaniny bambusowej. Mają one właściwości termoregulacyjne, przez co idealnie nadają się na upały.

 

Po trzecie – ochrona przed słońcem

 

Niemowlę w gondoli, z reguły nie jest bezpośrednio narażone działanie promieni słonecznych, a do 3 miesiąca życia, wręcz powinniśmy unikać ekspozycji na bezpośrednie działanie słońca. Mimo to, wybierając się na spacer z maluchem w gondoli, lub starszakiem w spacerówce, bezwzględnie powinniśmy nasmarować odkryte części ciała dziecka kremem z wysokim filtrem – co najmniej 30, a najlepiej 50. Ponadto, należy pamiętać o cienkiej czapeczce czy chustce na głowę, oraz zapasie wody. Podczas upałów, dzieci są bardzo narażone na odwodnienie. Zawsze powinniśmy mieć przy sobie zapas czystej wody mineralnej i jak najszczęśniejsze proponować ją dziecku.

 

Aby nie narażać dziecka oraz siebie na szkodliwe skutki przegrzania, warto w letnie, gorące dni, planować spacery od rana, do godziny 11, a następnie dopiero w godzinach popołudniowych, po godzinie 15. Południowe słońce jest bardzo ostre, a wysokie temperatury męczące, dlatego o tej porze, lepiej zaplanować rozrywki w domowym zaciszu.

Udostępnij artykuł