Wyszukiwanie
x

Akcesoria do wózka dziecięcego

Poradniki

Pierwsze spacery z niemowlakiem to dla świeżo upieczonych rodziców nie lada przedsięwzięcie. Mimo że maleństwo z reguły przesypia całą wyprawę, rodzice chcą być przygotowani na różne okoliczności, takie jak nagła zmiana pogody, nieprzewidziany postój, zmiana pieluszki czy nakarmienie dziecka. W ofercie sklepów z akcesoriami dziecięcymi znajdziemy mnóstwo gadżetów przydatnych właśnie podczas spacerów. Niektóre z nich są rzeczywiście niezbędne i znacznie ułatwiają funkcjonowanie, niektóre są ciekawymi gadżetami, które czasami się przydają a jeszcze inne okazują się całkowicie zbędne. Zanim więc wydamy pieniądze na górę akcesoriów, które mają nam ułatwić spacery, warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby, tak aby kupić to, co rzeczywiście będzie użyteczne. Aby ułatwić zadanie rodzicom, przygotowaliśmy podsumowanie gadżetów do wózka, wraz z oceną ich użyteczności.

Akcesoria do wózka, które dobrze jest mieć

 • Torba, organizer do wózka – Na czele gadżetów, w które warto się wyposażyć stoi torba do wózka, ewentualnie organizer. Torby do wózków charakteryzują się dużą ilością przegródek wewnątrz torby. Posiadają kieszenie zasuwane na zamek, uchwyty do powieszenia na wózku, kieszeń termo do przewożenia pokarmu, czy specjalną kieszeń na mokre rzeczy Zapas pampersów, pielucha tetrowa wilgotne chusteczki, ciuszki na zmianę, woda, przekąski, krem, czapeczka i skarpetki z łatwością zmieszczą się w torbie i zapewnią gotowość na każdą ewentualność.

 • Folia przeciwdeszczowa,moskitiera – kolejnym elementem wyposażenia wózka, który warto mieć to folia przeciwdeszczowa oraz moskitiera. Uchronią nas one od nagłej ulewy, a także zapewnią ochronę przed insektami, podczas drzemki na świeżym powietrzu

 • Śpiworek do wózka – zimową porą przyda się również śpiworek do wózka, który zapewni dziecku odpowiednią temperaturę.

 • Adaptery do fotelika samochodowego – czasami potrzebujemy wyskoczyć z maluchem na szybkie zakupy, aby nie musieć przekładać go z fotelika do gondoli wózka, warto dokupić specjalne adaptery, które umożliwiają montaż fotelika samochodowego na wózku.

Akcesoria przydatne, ale nie niezbędne gadżety do wózka

Wśród wózkowych akcesoriów istnieje duża grupa tych, które mogą się przydać, ale nie zawsze i nie każdemu. Warto więc podejmować decyzję nie w oparciu o aktualną modę czy zapewnienia producentów, ale przede wszystkim w oparciu o własne potrzeby.

Wśród akcesoriów które owszem mogą się przydać, ale nie zawsze i nie każdemu, znajdują się:

 • Parasolka do wózka – jeżeli jesteśmy posiadaczami wózka z niewielką budką, lub maleństwo jeździ jeszcze w gondoli, dobrym pomysłem jest dokupienie parasolki do wózka. W czasie upałów spokojnie można odkryć budkę, zapewniając dziecku lepszą wentylację. Ochronę przed słońcem przejmuje wtedy specjalna parasolka, wykonana z tkaniny chroniącej malucha przed promieniami UV.

 

 • Barierka– Niektóre modele spacerówek przeznaczone dla starszych dzieci nie mają w zestawie barierki. W takim przypadku również warto zainwestować w barierkę, która lepiej zadba o bezpieczeństwo dziecka na spacerze.

 

 • Uchwyt na wodę/butelkę – przydatne zwłaszcza podczas letnich spacerów, ale nie niezbędne, wodę można spokojnie schować do torebki, torby dziecięcej, lub kosza na zakupy pod wózkiem.

 

 • Mufka na ręce – zimową porą zapewnia ochronę przed mrozem, wygodna i łatwo się ją zakłada, ale z powodzeniem można użyć tradycyjnych rękawiczek, które również się sprawdzą w tym zadaniu.

 

 • Pokrowiec/ocieplacz na nóżki – niektóre modele wózków mają go w zestawie, bywa przydatny w chłodne jesienne dni, ale wystarczy zabrać ze sobą cieplejszy kocyk dla dziecka i również będzie ono odpowiednio ochronione.

 

 • Dostawka do wózka dla starszego dziecka– ciekawym i często bardzo przydatnym gadżetem jest dostawka do wózka dla starszego dziecka. Sprawdza się ona szczególnie na wakacyjnych wycieczkach, kiedy starszak nie jest jeszcze na tyle wstrzymały, żeby przez dłuższy czas samodzielnie maszerować, ale nie chcemy zabierać ze sobą drugiego wózka.

 

 • Karuzela zapinana do wózka i inne zabawki –  Nie wszystkie dzieci je lubią, nie wszystkie się nimi interesują, ale warto próbować, zachęcać do oglądania a później chwytania. Takie zabawki dobrze stymulują wzrok oraz motorykę dziecka, dlatego warto mieć przy sobie chociaż jedną ulubioną zabawkę maleństwa.

Gadżety dla chętnych

Ostatnia grupa akcesoriów to te które producenci zachwalają jako super nowoczesne i innowacyjne, ale z łatwością zastąpimy ich tym co już mamy w wyposażeniu. Niektórzy producenci tekstyliów dziecięcych oferują specjalne pościele do wózka, czasami nawet dedykowane do konkretnych modeli wózków. Na pewno taka pościel daje doskonały efekt wizualny, jednak jeżeli zastosujemy tradycyjny kocyk czy kołderkę, której używamy w łóżeczku, dziecku będzie równie ciepło i wygodnie. Podobnie jest z materacem do gondoli wózka. Z reguły w gondolach występuje materacyk w zestawie, ale dla chętnych producenci oferuję specjalne z gryki, lateksu itp. Biorąc pod uwagę bardzo małą wagę niemowlaka, materacyk nie wpłynie znacząco na komfort jego snu.  

 

Podsumowując kupując akcesoria dziecięce przede wszystkim kierujmy się zdrowym rozsądkiem. Analizujmy potrzeby po to, aby nie narażać się na niepotrzebne koszty. Producenci prześcigają się w coraz to nowszych gadżetach dla dzieci i z niektórych z nich rzeczywiście warto skorzystać aby usprawnić i ułatwić sobie życie. Inne jednak powielają znane już wyroby oferując inną nazwę, ewentualnie odświeżony design. Dla naszego dziecka najważniejsza jest bliskość rodziców, wspólne spędzanie czasu, poznawanie świata podczas spacerów, a nie design kocyka czy rodzaj uchwytu na kubek.

Udostępnij artykuł