Wyszukiwanie
x

Konserwacja wózka dziecięcego.

Poradniki

Często zapominamy, o tak ważnej rzeczy jak konserwacja wózka naszego dziecka. 
Dzieje się tak dlatego, że właściwie jest to jedno z nielicznych akcesoriów dla dziecka z okresu niemowlęcego, o które musimy dbać bardziej. Np. leżaczki, bujaczki, krzesełka czy łóżeczko nie muszą być konserwowane. Dzieje się też tak dlatego, że nie są użytkowane na zewnątrz. 
Wózek użytkowany jest właściwie w większości na zewnątrz i to bez względu na porę roku czy warunki atmosferyczne. 
Narażamy go na deszcz, ostre słońce, błoto , sól, śnieg , piach i pewnie jeszcze różne inne nieczystości, które spotkamy na swojej drodze. 
Kontakt z tymi czynnikami powoduje, że w elementy mechaniczne, nawet te najlepiej uszczelnione dostają się drobinki, które mogą wpływać niekorzystnie na działanie mechanizmów wózka. 
Jeśli wózek nie będzie konserwowany odpowiednio, możemy liczyć się z tym, że mogą pojawić się luzy techniczne, skrzypienie, blokowanie się kół, korozja konstrukcji, nieprawidłowe działanie hamulca, blaknięcie tapicerki, nacieki na tapicerce. 
Przede wszystkim przeczytaj instrukcje obsługi wózka, zalecenia serwisowania i konserwacji oraz prania tapicerki i kieruj się nimi. Jeśli nie masz takiej instrukcji to polecam zastosować się do tych kilku najważniejszych punktów. 
Materiały i tapicerka wózka. 
W większości mają już ochronę +UV50, pamiętajcie, że to ochrona przed szkodliwym promieniowaniem, a nie przed blaknięciem materiału. 
Nie unikniemy nawet w najlepszych materiałach blaknięcia przy narażeniu wózka na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Zalecane jest zatem nie stawianie wózka w pełnym słońcu przy temperaturach przekraczających 30 stopni. 
Jeśli już pojawiło się wyblaknięcie materiału to często możemy zminimalizować ten efekt piorąc tapicerkę. 
Pranie tapicerki. Jeśli producent nie zaleca inaczej to do prania nie zdejmujemy tapicerki z wózka. Tapicerka często wewnątrz może zawierać elementy konstrukcyjne, które mogą się przemieścić, mogą być w środku elementy z kartonu, które po namoczeniu stracą swoje techniczne walory, istnieje też prawdopodobieństwo, że założymy tapicerkę nieprawidłowo co będzie stanowiło zagrożenie dla naszego dziecka podczas użytkowania. Dlatego jeśli producent nie wskazuje wyraźnie na możliwość zdjęcia tapicerki do prania, nie robimy tego. 
Pranie i czyszczenie odbywa się w taki sam sposób jak czyszczenie tapicerki w samochodzie. Czyszczenie przy użyciu detergentu gąbką. Można użyć również odkurzaczy piorących. Nie należy używać wybielaczy i innych środków czyszczących, których działanie może spowodować odbarwienia. Nie należy doprowadzić również do całkowitego przemoczenia tapicerki, jeśli zawiera ona wewnątrz elementy z watoliczy czy kartonu. 
Po wypraniu tapicerki należy pozostawić wózka w przewiewnym miejscu, do całkowitego wyschnięcia. Należy pamiętać, żę materiały wewnątrz jesli uległy zmoczeniu potrzebują więcej czasu na wyschnięcie. Niedosuszenie materiałów może spowodować pojawienie się grzybów, nawet jeśli nie widzimy ich na zewnątrz, mogą one rozmnażać się w wewnętrznych warstwach tapicerki. 
Elementy z ekoskóry będą łatwiejsze w utrzymaniu czystości, wystarczy przetrzeć je gąbką z detergentem. 
Najlepiej pranie tapicerki zaplanować sobie na okres letni. Przy normalnym użytkowaniu wózka potrzeba dokładnego prania zapewne pojawi się nie więcej niż 2 razy do roku. 

Koła i mechanizmy obrotu. Te elementy powinny być czyszczone często. Zdaje sobie sprawę, że po każdym spacerze nikt nie będzie tego robił, ale obowiązkowe czyszczenie musi odbywać się chociaż 2 razy zimą, zwłaszcza po zakończeniu okresu zimowego oraz po lecie zwłaszcza jeśli ciągnęliśmy wózek po plaży. 
Koła należy zdjąć, jeśli błoto jest przyklejone dokładnie umyć mechanizmy pod bieżącą wodą. Elementy w osi również wypłukać. Pozostawić do wyschnięcia, jeśli pozostały jeszcze jakieś drobiny piachu to należy je wydmuchać. 
Na lekkie zapiaszczenie możemy zastosować powietrze w sprayu lub kompresor, tak aby wydmuchać z każdego kącika i dziurki piasek. 
Do nasmarowania używać szybko odparowujących środków smarujących takich jak silikon w sprayu czy WD40. 
Nie używać smarów, ponieważ w kontakcie z piaskiem tworzą one zbitą jak kamień masę, która może uszkodzić zębatki i łożyska w kołach. 

Hamulec, elementy zawieszenia i inne elementy ruchome. Należy postąpić tak jak w przypadku mechanizmu kół. Te elementach, będą w większości plastikowe i są one umieszczone wyżej od powierzchni ziemi zatem będzie w nich mniej zanieczyszczeń. Zwróćmy jednak uwagę na dokładne wyczyszczenie mechanizmu hamulca, wydmuchanie piasku i posmarowanie go silikonem w sprayu lub innym środkiem. 
Amortyzacja, zwłaszcza ta sprężynowa wymaga również pielęgnacji, a nie czyszczona powoduje skrzypienie wózka i nierówną pracę zawieszenia. 
Mechanizm składania, jest również istotnym elementem, przeczyść go i nasmaruj. 

Konstrukcja aluminiowa. Obowiązkowe przecieranie zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy spacerujemy w terenie gdzie sypie się sól na drogi. 
Długotrwałe działanie soli może spowodować odbarwienia i pojawienie się korozji. 
Również gdy wózek miał kontakt z słoną wodą nad morzem, pamiętajmy że jest to dla niego szkodliwe. 
Konstrukcje możemy przecierać szmatką lub wilgotnymi chusteczkami z detergentem czyszczącym. 

Jeśli zastosujecie się do tych rad będziecie mogli cieszyć się komfortem jazdy przez cały okres użytkowania wózka. Nie spotkają Was niemiłe niespodzianki takie jak skrzypienie tapicerki, czy zablokowany hamulec. 

Udostępnij artykuł