Wyszukiwanie
x

Akcesoria zimowe do wózków

Poradniki

Kocyk to chyba “must have” każdej mamy. Bez kocyka ani rusz.
Wybierz takie które będą miękkie i łatwe w układaniu. Takim materiałem będzie polar lub minky (bawełna i mięciutki plusz od środka). Kocyk użyjesz wiosną i jesienią jeszcze zanim będzie potrzeba skorzystania z grubszego zabezpieczenia. Z kocyka odpowiednio go zawijając stworzysz kokon , rożek, narzucisz na same nóżki lub przytulisz głowę do snu. Kocyk przyda się również zimą, możesz nim dodatkowo okryć nóżki kiedy dziecko będzie już wsadzone w śpiworek.

Śpiworek do gondoli, spacerówki , fotelika samochodowego.
Możesz kupić go w komplecie z wózkiem, albo dopasować uniwersalny, pasujący do większości modeli. Zazwyczaj śpiworki są od środka wyłożone polarem, zaś na zewnątrz  obszyte nieprzemakalną tkaniną. Najcieplejsze są te, które mają dodatkowo wypełnienie z poliestru lub te z naturalnej owczej wełny.
Śpiwór do gondoli nie powinien być większy niż 90 cm długości i 40 szerokości. Dobrze jeśli jest on dedykowany tylko do gondoli wtedy nie ma dziurek z przeszyciami na szelki i będziemy mieć pewność że nic nie gniecie w plecy naszego maluszka podczas spacerów. Najlepsze są te odsuwane na 2 suwaki. Suwaki są wygodniejsze do odpinania, bo guziki ciężko zapiąć bez zdejmowania rękawiczek. Dobrze jeśli można odchyli do włożenia dziecka cała górną część śpiwora, dlatego lepszy na 2 suwaczki. Wybierz również śpiworek z kapturkiem i ściągaczem na głowę. Po rozciągnięciu sznureczka utworzymy wygodny ciepły kaptur na głowę.
Jeśli zdecydujesz się na śpiwór uniwersalny to będzie on miał przeszycia na dziurki do przełożenia pasów, taki śpiwór jest bardziej dedykowany do wersji spacerowej wózka. Sprawdź czy przeszycia nie są zbyt twarde, jeśli tak to wyłóż śpiworek dodatkowym cienkim kocykiem. 
Na rynku można spotkać również śpiwory z dodatkowym przedłużeniem. Czyli startujemy z 90 cm (do użycia w gondoli lub do fotelika samochodowego) a następnie dopinany przedłużenie i uzyskujemy 110-120 cm. Czyli duży śpiwór do spacerówki już dla całkiem dużego dziecka.
Przy zakupie śpiwora zwróć uwagę nie tylko na jego estetyczny wygląd, ale na łatwość zapinania , duży otwór po rozsunięciu do wkładania dziecka, odpowiednie umiejscowienie dziurek do przełożenia pasów, możliwość prania w pralce a ni tylko czyszczenie chemiczne.
Jeśli chodzi o foteliki samochodowe to pamiętaj nie wkładaj dziecka w kombinezonie do fotelika, bo to znacząco pogarsza bezpieczeństwo dziecka w foteliku (brak możliwości prawidłowego przyciągnięcia szelek). Na rynku są już specjalnie dedykowane śpiwory lub poncza do fotelików, możesz też użyć śpiwora uniwersalnego. Śpiworek może być wpięty na stałe na całą zimę do fotelika, szelki będą przełożone przez otwory i będzie je można mocno zaciągnąć po włożeniu dziecka, a następnie szczelnie dosunąć śpiworek. Dla starszych dzieci do fotelików są również specjalne poncza, z możliwością rozciągnięcia 5 pkt. pasów bezpieczeństwa.

Mufki.
Taki dodatkowy ocieplacz na ręce to niezbędnik na zimowych spacerach.
Mufki najczęściej wykonane są z polaru wewnątrz i materiału wodoodpornego na zewnątrz.
W ofertach sklepów z akcesoriami możecie znaleźć 2 rodzaje mufek. 
Jeden rękaw na całą rączkę przypinany na napy, 2
lub dwie pojedyncze rękawice również zapinane na napy lub rzepy do rączki wózka. Są również dostępne na rynku mufki w formie rękawiczek, które przytrzymuje na rącze magnes.
Zwróćcie uwagę na to żeby mufka miała wewnątrz dodatkową zapinaną osłonkę na rączkę, tak aby uchwyt był również zabezpieczony.
Mufka to często niewystarczająca ochrona przed smagającym wiatrem i siarczystym mrozem i będziecie musieli i tak włożyć na ręce dodatkowe rękawiczki.
Folia przeciwdeszczowa 
Niezbędna podczas deszczowej aury, chroni wózek i dziecko.
Folia przeciwdeszczowa często jest elementem wyposażenia wózka, lub można ją dodatkowo dokupić do danego modelu. Te dedykowane do konkretnego wózka będą lepiej dopasowane, folia będzie ściśle przylegać i efekt wizualny wózka w folii będzie bardziej miły dla oka. Folie są szyte do gondoli i do spacerówki to dwa różne modele, jeśli będziemy mieć tylko 1 folie to niekoniecznie będzie ona układać się dobrze zarówno na gondoli jak i na siedzisku spacerowym. W przypadku jeśli nie będziemy mieć folii w komplecie zawsze możemy dokupić folie uniwersalną, nie jest to duży wydatek, ale folia nie będzie już tak dobrze leżeć na wózku jak ta dedykowana do danego modelu. Przy zakupie folii zwróć uwagę by była wykonana z wysokiej jakości folii posiadającej otwory wentylacyjne. 


Może i nie niezbędne ale fajne gadżet.

Futerko ozdobne na budkę.
Uniwersalne futerka na budkę wózka gondoli, spacerówki, fotelika samochodowego, będą tylko ozdobą. Ten element nie da nam ciepła, ale jakże miło popatrzeć na taki efekt wizualny, który sam w sobie powoduje że robi nam się cieplej.
Futerka są szyte w różnych kolorach i rozmiarach, mają standardowe mocowanie na gumkę pod spodem gondoli lub siedziska i często dodatkowe zapięciem w górnej części.

Narty/płozy do wózka. 
Narty/płozy uniwersalne  pasują zarówno do 3 jak i 4 kołowych wózków, ponieważ kupuje się je pojedynczo. Można zamontować tylko jedną – na przednie koło, albo na przednie i tylne koła. Dzięki systemowi mocowania za pomocą paska i klamry są łatwe w montażu. Kształt płozy – uniesiony czubek i stożkowe krawędzie ułatwiają przycinanie lodu i śniegu. 
Specjalnie płozy do wózka  oferuje również Cybex, ale są one dedykowane specjalne do wózka tej firmy.

Zmienne koło terenowe (dostępne tylko w wybranych modelach wózków).
Np.  dodatkowe koło trekkingowe oferuje firma Silver Cross do modelu Surf. Pozwala ono na przekształcenie dwóch przednich kół, w jedno koło trekkingowe, które umożliwia sprawne poruszanie się po trudniejszym terenie.
Marka Quinny dla swojego modelu Quinny Mood zapewnia również zmienne koło przednie. W tym modelu możemy zdemontować pojedyncze koło z przodu i założyć w jego miejsce oś z 2 kołami, które będą lepiej manewrować w śnieżnych przeszkodach.

Termofor. 
Po napełnieniu gorącą wodą utrzymuje ciepło nawet do godziny, dwóch (zależy od temperatury na dworze). Najlepiej jest go układać w  śpiworku przy nóżkach dziecka, ale w pewnym od nich oddaleniu (by przypadkowo nie oparzyć malca). Istnieją też termofory na wkłady solne wkłady żelowe, które nagrzewają się tylko do określonej temperatury i na pewno nie poparzą dziecka a dadzą miłe uczucie ciepła.

To nasze rady na świadome wyjścia z niemowlakami na jesienno zimowe spacery, a może i Wy podzielicie się jeszcze jakimiś swoimi sprawdzonymi sposobami i akcesoriami, które sprawdziły się w zimowej aurze.

Udostępnij artykuł